• XXX Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
 • Szkoła

  Gimnazjum w Jadownikach

 • Uroczystości

  Zawsze w pełni na galowo

 • Harcerstwo

  Patriotyzm chluba naszej szkoły

 • Sport

  Klasy sportowe to nasza wizytówka

E - Dziennik

 

 

Film "Nasze Gimnazjum"

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

 

15 lat Gimnazjum w Jadownikach

W dniach od 17-21.02 br. w naszym gimnazjum trwał Tydzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele  angielskiego i niemieckiego zorganizowali dla wszystkich uczniów dodatkowe zajęcia, quizy i konkursy.

            W pierwszym dniu cała szkoła została udekorowana w barwy krajów anglo-i niemieckojęzycznych. Na korytarzach pojawiły się gazetki pełne ciekawostek dotyczących krajów anglo- i niemieckojęzycznych. W tym dniu odbył się również finał klasy miesiąca. Wizyta w każdej sali była podróżą  krajoznawczą.

Odwiedziliśmy oczywiście Stany Zjednoczone, Niemcy, Lichtenstein, Austrię, Australię , Szwajcarię. Wizyta w Wielkiej Brytanii odbyła się „w odcinkach” gdyż została podzielona na cztery krainy Szkocję, Anglię, Walię i Irlandię. Dodatkowo- z powodu wojny toczącej się za polską wschodnią granicą oraz ze względu na kontakty naszej szkoły ze szkołą w Śniatynie   jedna  klasa prezentowała zwyczaje i uroki tego kraju. Wyjątkowy charakter tej prezentacji  uzupełniał  ludowy stój, w który  przez  cały tydzień ubrana była  nauczycielka pani Agata Kogut.

            Oczywiście  wraz z „ Tygodniem” rozpoczął się również czas konkursów . Pierwszy z nich - „Konkurs wiedzy o sporcie w krajach anglo- i niemieckojęzycznych” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i potwierdził szeroką  wiedzę naszych uczniów w tej dziedzinie.

            Drugi dzień to dzień niemiecki. W tym dniu odbył się quiz dotyczący zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt „Moja mapa krajów niemieckojęzycznych”. Prace uczniów ozdobiły korytarz szkolny. Na przerwach słuchaliśmy muzyki niemieckich zespołów,  a szkolna stołówka serwowała tego dnia: „Tomatensuppe” i lubiane przez zachodnich sąsiadów Pfannkuchen mit Apfel. Uczniowie chcąc oddać klimat tego dnia prezentowali swym strojem barwy krajów niemieckojęzycznych. Ci bardziej zaangażowani malowali twarze.

            Środa była  dniem brytyjskim. Uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli dzień od występu w Szkole Podstawowej nr 2 w Jadownikach prezentując przedstawienie w języku angielskim „Three little pigs”. Na przerwach można było posłuchać takich gwiazd muzyki brytyjskiej jak Annie Lenox, David Bowie  czy Sting. Kuchnia szkolna przygotowała zupę porową (Leek Soup) i specjalność gospodyń brytyjskich Sunday roast (ziemniaki tłuczone, pieczeń i warzywa gotowane). Na przerwach można było zakosztować specjałów podawanych w czasie five o’clock, które przygotowali uczniowie według oryginalnych brytyjskich przepisów. Po korytarzach przechadzali się uczniowie, których kolorowe stroje (w ubiorze przeważał biały, niebieski, czerwony) odzwierciedlały barwy flag krajów anglojęzycznych.

            Czwartek był pewnego rodzaju podsumowaniem , choć nie kończył jeszcze Tygodnia  Języków Obcych. Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, którzy przebrani byli w charakterystyczne postaci z krajów, które reprezentowali przygotowując klasę miesiąca. To była wyjątkowa okazja do spotkania Królowej Elżbiety, Księżnej Sisi( i to nie jednej!), Michaela Jacksona i Abraham Lincolna w jednym miejscu. Różnorodność strojów naszych uczniów pokazała jak bardzo są kreatywni, za co bardzo im dziękujemy. Zebrane klasy uczestniczyły w przedstawieniu „Three little pigs” a następnie w turnieju wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych „Jeden z dwunastu”(mamy dwanaście klas). Reprezentanci klas dzielnie stawiali czoła trudnym pytaniom, wykazując się przy tym obszerną wiedzą w wielu dziedzinach. Na zakończenie nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów organizowanych w ramach Tygodnia Języków Obcych.

            Piątek był ostatnim dniem tego bardzo obfitującego  w wrażenia tygodnia. W tym dniu sześć klas uczestniczyło w warsztatach tańców irlandzkich i szkockich powadzonych przez panie Annę Musiał i pani Urszulę Mirek z zespołu COMHLAN.

Piątek był też dniem ukraińskim,  w związku z tym na przerwach słuchaliśmy muzyki ukraińskiej, a na stołówce zajadaliśmy się barszczem ukraińskim i plackami ziemniaczanymi ze śmietaną.

Cieszy nas fakt, że uczniowie z wielkim entuzjazmem podejmowali się przygotowanych dla nich zadań. Niejednokrotnie zaskakiwali swoją wiedzą o  krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego.

Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy włączyli się w działania aby urozmaicić wydarzenia tego tygodnia.

OPRACOWANIE: Anna Stanisławczyk

Joomla Template by Joomla51.com